Skóra wrażliwa wymaga szczególnej troski i uwagi. Skąd się bierze? Jak o nią dbać, by była zdrowa i nie sprawiała nam kłopotów? Jakie zabiegi wybrać? Jakie stosować kosmetyki? Dzisiaj zebrałam trochę informacji na ten temat.
Skóra wrażliwa – jakie są przyczyny?
Pielęgnacja cery wrażliwej (nazywanej także reaktywną, nadreaktywną czy nietolerancyjną) jest często pełna wyzwań, ponieważ taki rodzaj skóry reaguje silniej niż każdy inna na różnorodne czynniki zewnętrzne i wewnętrzne. Przyczyny tej nadwrażliwości mogą być wielorakie – od predyspozycji genetycznych przez zaburzenia bariery naskórkowej aż po wpływ czynników środowiskowych, takich jak ekstremalne temperatury czy zanieczyszczenia. Często tego nie łączymy, ale nadwrażliwość naszej cery może być wywołana nawet długotrwały stres.
Warto wiedzieć, że reakcje typowe dla skóry wrażliwej mogą towarzyszyć także różnym schorzeniom skórnym, takim jak np. atopowe i łojotokowe zapalenie skóry, trądzik pospolity czy trądzik różowaty. Jeśli mamy cerę naczynkową, istnieje bardzo wysokie prawdopodobieństwo, że będzie ona również wrażliwa. Idąc dalej – jeśli nasza skóra jest wrażliwa, jest bardzo duża szansa, że jest ona także alergiczna[i]. Ot, takie łączące się bonusy.
Skóra wrażliwa – objawy
Wrażliwość skóry objawia się zazwyczaj na jeden lub kilka łącznie poniższych sposobów:
- zaczerwienienie,
- pieczenie,
- świąd,
- uczucie ściągnięcia,
- napięcie,
- kłucie,
- rumień,
- suchość,
- łuszczenie się.
To wszystko powoduje nie tylko duży dyskomfort, ale też ma wpływ na pogorszenie naszego samopoczucia psychicznego. Dlatego uważna obserwacja, co wywołuje wymienione wyżej objawy, i dobranie odpowiedniej pielęgnacji oraz zabiegów to podstawa, żeby skóra była zdrowa i mniej skłonna do występowania takich przykrych reakcji.
Pielęgnacja skóry wrażliwej
Jedną z najczęstszych bezpośrednich przyczyn wystąpienia objawów nadwrażliwości skóry jest uszkodzenie płaszcza hydrolipidowego, który chroni ją przed działaniem czynników zewnętrznych. Dlatego delikatność, zapewnienie optymalnego nawilżenia i stała ochrona bariery hydrolipidowej to najważniejsze cele pielęgnacji skóry wrażliwej. Jak je osiągnąć? Już podpowiadam.
Łagodne oczyszczanie
Twoje kosmetyki myjące powinny być łagodne dla skóry, wolne od silnych detergentów, takich jak SLS i SLES, aby nie naruszać warstwy hydrolipidowej. Najlepiej wybierać kosmetyki naturalne lub przebadane klinicznie kosmetyki dostępne w aptekach.
Bariera hydrolipidowa
Odpowiednio nawilżona i dobrze odżywiona cera to zdrowa bariera hydrolipidowa. To ochronna otoczka, która składa się z kilku składników, mających na celu ochronę skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz zatrzymywanie w niej wody, zapewniając odpowiednie nawilżenie.
Budowa i funkcje płaszcza hydrolipidowego
Warstwa hydrolipidowa składa się z sebum (łoju) produkowanego przez gruczoły łojowe oraz potu (wody), który jest wydzielany przez gruczoły potowe. Te dwa składniki mieszają się na powierzchni skóry, jednak to przede wszystkim łój zapewnia jej ochronę.
Lipidy w tej warstwie pochodzą głównie z sebum, ale też z komórek naskórka, w szczególności z rogowaciejących keratynocytów. Lipidy te, w tym ceramidy, cholesterol i kwasy tłuszczowe, są bardzo ważne dla integralności bariery skórnej i jej zdolności do zatrzymywania wilgoci.
Ta zewnętrzna warstwa pełni funkcje ochronne, zarówno przed utratą wody (transepidermalną utratą wody – ang. TEWL), jak i przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak patogeny, alergeny czy zanieczyszczenia środowiska. Pomaga również w utrzymaniu elastyczności i miękkości skóry.
Jak wzmocnić płaszcz hydrolipidowy?
Wróćmy jednak do tego, jak wzmacniać barierę hydrolipidową. Oprócz łagodnego oczyszczania, o którym już wspomniałam, powinniśmy zadbać o odpowiedni poziom nawilżenia skóry i jej ochronę przed utratą wilgoci.
Warto zaopatrzyć się w kosmetyki do codziennej domowej pielęgnacji, które zawierają składniki łagodzące, i wzmacniające, takie jak m.in.:
- ekstrakt z rumianku,
- wyciąg z oczaru wirginijskiego,
- prowitamina B5 (pantenol),
- alantoina,
- masło shea,
- ceramidy,
- witamina E,
- kwas hialuronowy.
Peelingi a cera wrażliwa
Warto pamiętać, że choć regularne złuszczanie martwego naskórka jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia skóry, to jednak w przypadku cery wrażliwej należy je wykonywać rozważnie. Przy skórze wrażliwej zdecydowanie polecam peelingi enzymatyczne. Są one delikatne, nie wymagają mechanicznego tarcia, a jednocześnie skutecznie usuwają martwe komórki naskórka.
Zabiegi na cerę wrażliwą
Zabiegi z użyciem koktajli witaminowych czy kwasu hialuronowego, takie jak mezoterapia, wzmacniają skórę i jej naturalne zdolności obronne. Warto wykonywać je regularnie, dzięki czemu kondycja skóry będzie się systematycznie poprawiać.
W przypadku cery wrażliwej odradzam jednak masaż kobido, który jest dość mocnym, ingerującym głęboko w struktury skóry masażem.
Jeśli masz cerę wrażliwą i chcesz popracować nad poprawą jej kondycji, zapraszam do mojego salonu. Cenię osobisty kontakt z klientami i możliwość dopasowania pielęgnacji do ich unikalnych potrzeb. Nie wahaj się skontaktować ze mną. Zadzwoń: 784 902 371, napisz maila: kontakt@kasiakorolczyk.pl lub zarezerwuj wizytę przez Booksy. Wspólnie znajdziemy najlepsze rozwiązania dla Twojej skóry.
Zapraszam!
Kasia Korólczyk
[i] Kołodziejczak A., Kosmetologia, t. 1, PZWL Wydawnictwo Lekarskie, Warszawa 2019, s. 309.